Řezbář a betlémy

Vánoce jistě patří mezi jeden z nejvýznamnějších svátků nejen v křesťanství, ale v životě každého z nás. Již od 3. století někteří křešťanští teologové uvádějí 25. prosinec jako datum Kristova narození. V České republice však začíná oslava Vánoc již na Štědrý den, tedy 24. prosince, kdy je předvečer slavnosti.

K Vánocům se pojí mnoho lidových tradic jako je pečení Vánočního cukroví, štědrovečerní večeře a spousta dárků pro milované, ale také k nim patří betlémy nebo též jiným názvem Jesličky.

Jesličky vyobrazující Svatou rodinu – právě narozeného Ježíše, který leží na seně, Pannu Marii a Svatého Josefa, kteří o něj pečují a pastýře se zvířaty, byli vyráběné již od 10. století v Římě a rychle se šířili po celé Evropě.

V některých rodinnách jsou domácí betlémy považovány za cenné rodinné dědictví, kterése dědí z generace na generaci.

Jistě nám dáte za pravdu, že nejhezčí betlémy jsou originální, pokud možno ručně vyráběné.

A proto dovolte prosím, abychom vám představili tyto krásné ručně vyřezávané jesličky, z lipového a smrkového dřeva.

I přesto, že dá velkou práci, než se ze surového dřeva stane takové umělecké dílo jako je malý betlém pro vaši potěchu můžeme po právu říct, že dřevo patří k nejušlechtilejším a nejkrásnějším živým materiálům.

Betlémy, které nabízíme v našem e-shopu, pochází z Českomoravské vrchoviny, která se rozkládá po obou stranách historické zemské hranice Moravy a Čech a patří k nejstarším pohořím Českého masívu.

Betlém (doslova dům masa neboli stodola pro zvířata) je dnes město na západním břehu řeky Jordán, které se nachází přibližně 8 kilometrů od Jeruzaléma. Podle evangélií se zde narodil Ježíš Kristus, tudíž má toto místo obrovský křesťanský význam.

Právě díky tomuto faktu, patří umělecké zvárnění Svaté rodiny neodmyslitelně k vánočním svátkům a měl by ho mít doma každý.

Ručně vyřezávané betlémy  a samostatné postavičky oslíka, ovečky, velblouda a jiné, si lze prohlédnout a objednat z pohodlí domova v e-shopu na adrese www.rajbetlemu.cz