Dávám sbohem Ti Fejsbůku, YTube a vám ostatním

Na úplném konci letošního října, sedíc v jedné z místních vináren, jsem zapíjel den blbec a s přibývající hladinou alkoholu sem měl čím dál větší potřebu spamovat zeď fejsbůku. Seděl sem totiž v poloprázdné hospodě a chtěl mít nějakou interakci s okolním světem. Se světem, který nebyl ten večer v hospodě přítomen.

Bohužel v tom alkoholickém poblouznění na mě nějak razantněji zapůsobilo to, co jsem věděl už dávno.  Že fejsbůk má hrozně špatnou zpětnou odezvu, tedy, že cokoliv napíšete má většinou jen málokdy více komentů a lajků. A tak jsem se rozhodl udělat takový pokus a na zeď umístil tento příspěvek:

“Fejsbuk nema zadnou zpetnou vazbu. Mam cca pres 800 “pratel”, napisu tu treba tenhle status. A dle myho nazoru se dostane tak k 20ti lidem… Nema cenu tu byt a nebo tu neco psat…

Tohle je muj soukromej test, jestli ma cenu vubec lezt na fejsbuk,…

Kdo si precetl tenhle status, dejte lajk..

Myslim si, ze vas moc nebude a to potvrdi muj nazor, ze fejsbuk je vlastne jen velka ztrata casu… A parodie na setkavani se v realnym zivote.

Zlatej Orkut a podobne socialni site..

Stridal sem zakladni skoly, chodil sem na stredni skolu, znam vetsinu muzikantu na Vysocine a mam kvanta pratel po cele CR a je mi divny, ze lajky a komenty mam vzdy stejne jen od par pratel, ktere vidam stejne skoro denne…A mam tezky podezreni, ze k tem ostatnim se moje statusy proste nedostavaji..

Pokud se k vam tenhle status dostal, dejte lajk nebo jej komentujte… at vim, jak to je a nebo neni.”

A výsledkem bylo do druhého dne asi 115 lajků, což jsem nečekal. Znamená to zřejmě, že se k většině lidí asi vaše statusy dostanou, ale tito na ně jen minimálně reagují, protože k těm 115 lidem se můj status na konec dostal a když sem si ten lajk vynutil, tak mi ho mí přátelé i dali. Byl jsem sice i trošku potěšen, že na jednou to funguje a můj status dostává lajky, ale bylo to i tím, že si o ně vyloženě řekl, což není to, co bych chtěl.

Když například nasdílím nějakou jinou zprávu, článek nebo napíšu cokoliv, nikdo nezareaguje. Je to logické, kdyby všichni komentovali statusy všech svých přátel, tak nedělají nic jiného a to je právě ten začarovaný pudl v celém fejsbůku. Pokud nejste jen konzument cizího obsahu, očekáváte reakce od lidí, ty se k vám nedostávají a dostavuje se pocit frustrace a nenaplnění očekávání z interakce s ostatními tvorstvem na planetě…

Je jasné, že každý to má jinak, podle toho, jak moc facebooku používá a jak jej používá, na druhou stranu každý člověk má jinou schopnost stát se na užívání čehokoliv závislý. Jsou lidi, co jsou schopni udržet kouření cigaret ve stavu, že si zapálí dvě cigarety denně, jiní hulí tři krabičky za večer a s fejsbůkem to bude podobné. Bohužel to mám s cigaretami stejně jako s fejsbůkem, když se k němu dostanu, špatně se od něj odlepuji. (A kouřím taky aspoň krábu denně)…

Kromě toho Facebook a Youtube jsou pro mě a většinu freelancerů obrovským žroutem času. Přijdete na jeden z webů, chcete na něco mrknout a po půl hodině zjistíte, že si prohlížíte něco úplně jiného a k důvodu návštěvy těchto webů jste se ještě nedostali.

Navíc posty na FB člověka dost stresují, poslední dobou to je samá válka atd. Můžete namítnout, že si zprávy i lidi, od kterých odebírám obsah mohu vybrat a filtrovat, ale proč ho tedy pak vůbec používat? Respektive – proč se zbytečně stresovat negativními zprávami?

O tom, že se někteří uživatelé stávají na FB závislými a že nedostatek zpětné vazby a interakce s ostatními, přestože se vaše příspěvky mohou dostat k většině vašich přátel, má za následek špatné dopady na vaší psychiku, existují dokonce už i nějaké výzkumy a tento fakt je popsán v řadě článků, viz například:

http://magazin.aktualne.cz/tyden-bez-facebooku-mene-stresu-a-vice-socialni-interakce/r~2e5e7c28886411e58f1e002590604f2e/

http://www.zive.cz/clanky/bez-facebooku-budete-podle-studie-stastnejsi/sc-3-a-180399/default.aspx

http://www.zet.cz/tema/facebook-propojuje-lidi-ale-neprinasi-vetsi-pocit-stesti-tvrdi-studie-849

http://tn.nova.cz/clanek/zpravy/zajimavosti/facebook-krade-lidem-pocit-stesti-zjistili-vedci.html

Před nedávnem jsem si navíc udělal seznam toho, jak být šťastnější. Sice jsem nedocílil realizace všech bodů – ale jdu si za tím, věřím, že to půjde uskutečnit.

Vypůjčil sem si pro život jedno krédo ze seriálu Californication – “Každý den se trošičku polepši…” a podle toho se snažím žít.

Následně o pár týdnů později jsem si vytvořil ještě seznam jak neztrácet čas a být šťastnější, i ten tu brzy zveřejním. Všechno spolu souvisí, stejně jako  tyto dva seznamy. Mám je napsané před sebou nad počítačem. A první z bodů druhého seznamu je:

  1.  NO FB

A tak jsem to udělal. Stáhl jsem si do Chrome plugin na blokování adres a zablokoval si jej na PC. V mobilu jsem si jej ponechal, protože když se budu nudit někde na zastávce, chci si ponechat tu možnost číst si cizí příspěvky. Messenger mám v mobilu, takže mi lidi mohou dál psát a já na ně reagovat.

Zjistil jsem, že jak téměř nepoužívám od 1. listopadu na PC Facebook a nedávám na svou zeď příspěvky (běžně sem jich dával i několik denně a pak sledoval reakce lidí) a téměř nesleduji příspěvky jiných, cítím se šťastnější a mám více času věnovat se úkolům, přátelům na živo nebo cílům. Možná i proto jsem teď mohl napsat tento příspěvek na svůj blog.

Sice jsem ten svůj zákaz párkrát porušil a přístup si na pár minut odblokoval, ale většinou se tak stalo ve chvílích volna a nebo z čiré a čisté nutnosti, dát něco vědět pomocí některé z facebookových skupin (například jsem pořádal akci a bylo nutné nějak napostovat event akce), ale zase jsem si na konec facebook blokl a vrátil se k spokojenému bezfacebookování.

Stejně tak jsem si zablokoval Youtube.

A protože jedním z bodů na mém seznamu, jak být šťastnější je i omezit vliv špatných zpráv. Přemýšlím, že si zablokuji zpravodajské servery.

Už sem vlastně začal a nastavil si, že když napíšu centrum.cz skočí mi to rovnou do mailu, aniž by mi hlavní stránka centrum.cz nabízela zprávy o tom, kde se zrovna někdo odpálil nebo kolik muslimskejch dětí umrzlo v Saudský Arábii.

Takže sbohem FB, YTube atd.

Každý to cítí jinak, ale pokud pociťujete jako já závislost na FB a YTube nebo máte pocit, že se necítíte dobře z jejich užívání, zkuste můj návod a tyto servery si blokněte. Třeba zjistíte, že to funguje a že se dá žít lépe, pokud je nebudete používat nebo jejich užívání rapidně omezíte.

Přeji hezký podzimní den. HOWGH!